Osobe s invaliditetom zauzimaju posebno mjesto u tradiciji muslimana. Kur ‘an i Sunnet kao dva osnovna izvora islama, često tretiraju osobe s invaliditetom i ukazuju na njihovo bezuslovno prihvatanje, brigu i solidarnost. Osobe s invaliditetom su dio našeg društva, imaju svoja prava da ravnopravno sudjeluju u svim segmentima života.
Obaveza vjernika je da se prema svakom čovjeku ponaša lijepo i s poštovanjem, a posebno se to odnosi na osobe sa invaliditetom. Stav islama po ovom pitanju je jasan, islam se protivi predrasudama prema bilo kojoj skupini ljudi, te se protivi isključivanju bilo koje skupine ljudi iz života zajednice, pa tako i osoba sa invaliditetom.
– Što se tiče samog stava islama prema osoba sa invaliditetom kao što je i poznato islam je vjera rahmeta i milosti, gdje nas Allah dž.š. upućuje da moramo biti empatični prema svim osobama. Treba da se prema ljudima lijepo ophodimo i probamo se staviti u njihovu poziciju, a posebno da budemo empatični prema osobama koje imaju određene nedostatke. Te osobe ne trebaju sažaljenje i često ni ne žele našu pomoć, ali nas naša vjera ipak uči tome da u određenim situacijama kada postoji potreba, da takvim osobama priteknemo u pomoć, istakao je u izjavi za NTV IC Kakanj, Adem ef. Heganović imam MIZ Kakanj.
Islam na invaliditet gleda kao iskušenje za pojedinca, njegovu porodicu i zajednicu koja je na svakodnevnom ispitu savjesti. Naša je obaveza da damo svoj doprinos da osobe sa invaliditetom, odnosno osobe sa određenim poteškoćama uključimo u društvo i budemo ravnopravni s njima.
– Imamo jedan primjer iz života poslanika Muhammeda a.s. u kojem se govori na koji način se trebamo ophoditi prema osobama sa invaliditetom. Iz tog primjera je nastala i sura Abese, naglasio je ef. Heganović.
Islam je pažnju prema ovim osobama uzdigao na visoko mjesto, tako je odredio da je zadovoljavanje njihovih potreba preče i ispred zadovoljavanja potreba zdravih ljudi. Bitno je naglasiti i da se odnos Islamske zajednice prema osobama s posebnim potrebama zasniva na određenim projektima, shodno intelektualnim i ekonomskim mogućnostima. Do sada je realizirano mnogo projekata, a jedan od najznačajnijih jeste realizacija projekta prevođenja Kur’ana na Brailleovo pismo. Polahko se rješava i pitanje arhitektonskih barijera u džamijama, mektebima, abdesthanama i drugim objektima što potvrđuje činjenicu da su ljudi, muslimani empatični prema ovoj skupini ljudi.