Udruženje dijabetičara „Slatki život“ Kakanj i tokom ove godine će raditi na unaprijeđenju kvaliteta života svojih članova
14.01.2025.
ntvic.ba (A.T.)
Udruženje dijabetičara „Slatki život“ Kakanj, uprkos brojnim izazovima sa kojima se suočavaju u svome radu, i tokom ove godine će raditi na unaprijeđenju kvaliteta života svojih članova, te promociji zdravih životnih navika.
Udruženje dijabetičara „Slatki život „ Kakanj u planu rada za prošlu godinu imalo je organizaciju edukativnih predavanja, te akcije besplatnog mjerenja šećera u krvi. Međutim, zbog nedostatka finansijskih sredstava samo dio aktivnosti je realizovan.
-Bili smo planirali da to bude negdje oko 12 hiljada KM da bi mi održali tri edukacije, dva izlaska na ulicu, da se mjeri šećer, da ljudima obezbijedimo neka sredstva. To nismo mogli da ostvarimo, jer nismo imali novca. Imali smo jednu edukaciju i jedno mjerenje šećera. S tim što smo mi planirali da u tom našem predviđanju da odemo u neku Mjesnu zajednicu, gdje bi mjerili šećer ljudima, da vidimo kakvo je stanje, tako isto i u neko preduzeće, gdje bi obavili to. To su naši planovi i plan je bio da obezbijedimo ljudima što više trakica, da dobiju besplatno. Ovdje imaju aparate besplatno, imaju tromjesečni šećer kod nas, kad mjere ovdje je šest maraka, kad idu u bolnicu, gore je 12 KM, istakao je za NTV IC Mirko Lukić, predsjednik Udruženja dijabetičara „Slatki život“ Kakanj.
Prema podacima Udruženja „Slatki život“ na području općine Kakanj registrovano je oko 2.000 dijebetičara. Udruženje trenutno ima oko 460 članova, kojima je potrebna pomoć i podrška u njihovoj svakodnevnoj borbi sa šećernom bolesti.
-Nas u Kaknju 10 posto ima dijabetes a taj dijabetes je skup. Kod nas ima oko 460 članova, od tog broja njih oko 300 su muškarci i oko 160 žene. Svi su to stariji ljudi, koji nemaju sredstava. Moramo im pomoć a ne znamo kako, sve je to teško za naše Udruženje da obezbijedimo. Zato se obraćam i molim Općinu i preduzeća. Mi smo slali i projekte, ali slabo smo imali efekta od toga, dodao je Lukić.
Bez obzira na finansijske izazove sa kojima se suočava, Udruženje dijabetičara „Slatki život“ će i u 2025. godini nastojati raditi na poboljšanju kvaliteta života svojih članova.
-Mi ćemo pomoć koliko god možemo, kad je riječ o edukaciji, svako od njih ko dođe ovdje, mi imamo dosta materijala, te im dadnemo, uputimo ih kako se treba hranit, kako se trebaju ponašat da dođe do manjih komplikacija sa dijabetesom. Očekujemo od lokalne zajednice da nam pomognu, mi kao Udruženje možemo opstat samo ako budemo imali sredstava. Mi možemo pomoć tim ljudima, drugčije im ne možemo pomoć, jer nemamo odakle. Znači to je kao osnovna poruka, poručio je na kraju Lukić.
U Udruženju „Slatki život“ vjeruju da će saradnju sa lokalnom zajednicom podići na veći nivo, te i dalje raditi na promociji zdravlja i poboljšanju kvaliteta života građana Kaknja.