Iako je berba maline u punom jeku, proizvođači ovog bobičastog voća suočavaju se sa brojnim izazovima. Prije svega niske otkupne cijene predstavljaju značajan problem proizvođačima, te ih stavljaju u nezavidan položaj.
I ove godine proizvođače malina prate brojni izazovi koji ih dovode u nepovoljan položaj. Prema najavama malinara, ovogodišnja otkupna cijena ovog bobičastog voća, iznosit će oko 3 KM po kilogramu, što nije dovoljno ni za pokrivanje osnovnih troškova proizvodnje.
-Što se tiče cijene maline, prošla godina je bila katastrofa. Cijena je bila 3 KM po kilogramu i to ne pokriva ni osnovne troškove proizvodnje. Da nije bilo podsticaja općinskog i kantonalnog, mi bi bili na nuli, čak možda i u minusu. To nam je malo pomoglo, međutim ispada da smo prošlu godinu uzalud radili. Ove godine, imamo najavu da će početna cijena biti oko 3 KM. Tako da se bojim da će se malinarstvo i ugasiti u BiH. Ima kolega i ja sam među njima, koji nisu naplatili ni prošlogodišnju malinu, a već beremo novu i prodajemo je, kazao je za NTV IC, Esad Begić, predsjednik Udruženja „Kakanjski malinari“.
Pored toga, dodatni problem proizvođačima predstavlja i ovogodišnji urod koji nije na željenom nivou.
-Ova godina je dosta lošija, ne samo kod mene nego i kod drugih proizvođača. Ja sam prošle godine imao urod više od dvije tone, ove godine će biti oko 600 do 700 kilograma, dodao je Begić.
Prema riječima Begića, najveći problem malinare je neformiranje otkupne cijene na vrijeme, kako bi proizvođači imali mogućnost realne procjene prihoda i rashoda.
-Naš najveći problem je što mi nikada ne znamo početnu cijenu maline, ljudi bi se tada mogli uklapat i odlučit koliko će proizvodit ovog bobičastog voća. Ovako mi nikada ne znamo cijenu do kraja berbe, zaključio je Begić.
Bosanskohercegovačkim malinarima ostaje samo da se nadaju da će ipak u ovoj godini uspjeti prodati određene količine ovog voća po očekivanoj cijeni. Ukoliko se to ne desi, postavlja se pitanje, koliko će u narednim godinama biti malinjaka a koliko će ih se ugasiti.