Connect with us

KAKANJ

U Kaknju veliki broj oboljelih od morbila, ljekari pozivaju na vakcinaciju kao jedinu preventivnu mjeru

26.06.2024.
ntvic.ba (S.I.)

Broj oboljelih od morbila posljednjih dana ukazuje na tendenciju rasta morbiditeta epidemije te iz  ministarstva zdravstva Zeničko-dobojskog kantona apeluju  na roditelje da svoju nevakcinisanu djecu dovode na vakcinaciju. Ministarstvo zdravstva zbog pogoršane epidemiološke situacije poduzima pojačane aktivnosti u cilju efikasnog otkrivanja, praćenja i izolacije potencijalnih žarišta morbila, prateći iz dana u dan razvoj situacije na terenu. A Kakanj je upravo to, žarište.

-Proteklih godina morbili, krzamak nije bio evidentan u ovako velikom broju. Krzamak je opasna i ne tako bezazlena zarazna bolest kako neki roditelji smatraju. Praćena je veoma visokom temperaturom, općom slabošću i osipom, te se ovom oboljenju treba ozbiljno pristupiti. Prije svega, preventivno, vakcinom. Kakanj prednjači u slabom odzivu na vakcinaciju djece, izjavio je za NTV IC dr. Ibrahim Aličković, specijalista epidemiolog Doma zdravlja Kakanj.

-Trenutno je 320 osoba oboljelih u Kaknju, a 97 % oboljelih je nevakcinisano. U KBZ je hospitalizirano 20 osoba, a za još 10 oboljelih roditelji su odbili bolničko liječenje. Situacija je alarmantna, jer je slab odziv na vakcinu i građani se ne pridržavaju mjera koje su nužne u ovim situacijama, naglašava dr. Aličković.

U nekoliko gradova  Bosne i Hercegovine je proglašena epidemija morbila (krzamak), a hara i veliki kašalj, situacija nije bolja ni u drugim zemljama regiona. Ali u Tešnju, Brezi, Varešu, Doboj-jugu nema niti jedan evidentiran oboljeli od morbila. Razlog je veliki procenat vakcinisane djece. Šta je onda sa Kakanjcima? Zašto toliki otpor prema vakcinaciji? Vakcina je jedini način prevencije i lakše kliničke slike zaraznih oboljenja. Ljekari upozoravaju da oboljele treba zadržati izolovane dok su bolesni, snižavati im temperaturu, nadomjestiti izgubljenu tečnost, a ne izlagati ih skupovima i druženjima u kojima se zaraza širi. Rezultat takvog ponašanja je 10 do 15 evidentiranih, novooboljelih svakoga dana.

Preporuka je da se roditelji jave u porodičnu ambulantu radi evidencije bez dolaska oboljelog kako bi se spriječilo širenje zaraze. Uz vakcinaciju, savjete ljekara i pravilnu njegu, i morbili se prebole na lakši način.

Continue Reading