Broj oboljelih od morbila posljednjih dana ukazuje na tendenciju rasta morbiditeta epidemije te iz ministarstva zdravstva Zeničko-dobojskog kantona apeluju na roditelje da svoju nevakcinisanu djecu dovode na vakcinaciju. Ministarstvo zdravstva zbog pogoršane epidemiološke situacije poduzima pojačane aktivnosti u cilju efikasnog otkrivanja, praćenja i izolacije potencijalnih žarišta morbila, prateći iz dana u dan razvoj situacije na terenu. A Kakanj je upravo to, žarište.
-Proteklih godina morbili, krzamak nije bio evidentan u ovako velikom broju. Krzamak je opasna i ne tako bezazlena zarazna bolest kako neki roditelji smatraju. Praćena je veoma visokom temperaturom, općom slabošću i osipom, te se ovom oboljenju treba ozbiljno pristupiti. Prije svega, preventivno, vakcinom. Kakanj prednjači u slabom odzivu na vakcinaciju djece, izjavio je za NTV IC dr. Ibrahim Aličković, specijalista epidemiolog Doma zdravlja Kakanj.
-Trenutno je 320 osoba oboljelih u Kaknju, a 97 % oboljelih je nevakcinisano. U KBZ je hospitalizirano 20 osoba, a za još 10 oboljelih roditelji su odbili bolničko liječenje. Situacija je alarmantna, jer je slab odziv na vakcinu i građani se ne pridržavaju mjera koje su nužne u ovim situacijama, naglašava dr. Aličković.
U nekoliko gradova Bosne i Hercegovine je proglašena epidemija morbila (krzamak), a hara i veliki kašalj, situacija nije bolja ni u drugim zemljama regiona. Ali u Tešnju, Brezi, Varešu, Doboj-jugu nema niti jedan evidentiran oboljeli od morbila. Razlog je veliki procenat vakcinisane djece. Šta je onda sa Kakanjcima? Zašto toliki otpor prema vakcinaciji? Vakcina je jedini način prevencije i lakše kliničke slike zaraznih oboljenja. Ljekari upozoravaju da oboljele treba zadržati izolovane dok su bolesni, snižavati im temperaturu, nadomjestiti izgubljenu tečnost, a ne izlagati ih skupovima i druženjima u kojima se zaraza širi. Rezultat takvog ponašanja je 10 do 15 evidentiranih, novooboljelih svakoga dana.
Preporuka je da se roditelji jave u porodičnu ambulantu radi evidencije bez dolaska oboljelog kako bi se spriječilo širenje zaraze. Uz vakcinaciju, savjete ljekara i pravilnu njegu, i morbili se prebole na lakši način.