Proširenje mreže sistema daljinskog grijanja porojekat je od izuzetne važnosti za Kakanj. Preduslovi za kvalitet postojeće i dalja proširenja mreže su prije svega rekonstrukcija glavnog vrelovoda. Za naredni period planirana je rekonstrukcija trase vrelovoda od OŠ “Hamdija Kreševljaković” do naselja Mile u dužini od jednog kilometra. Protekle dvije godine radi se na toplifikaciji MZ Povezice. Toplifikacija ostalih prigradskih mjesnih zajednica zavisi od rekonstrukcije vrelovoda, zatim projektne dokumentacije i finansijskih sredstva.
U cilju unaprjeđenja i proširenja sistema daljinskog grijanja, starog 37 godina, Općina Kakanj i JP Grijanje Kakanj kontinirano u proteklih deseatk godina vrše rekonstrukciju vrelovodnog i toplovodnog sistema mreže. Rekontrukcija vrelovoda ključna je za obezbjeđenje kvalitetnije isporuke toplotne energije i dalja proširenja sistema. U proteklom period izvršena je rekonstrukcija skoro kompletnog vrelovoda koji prolazi kroz gradsko područje. Preostao je još dio u dužini od jednog kilometra, nakon čega slijedi i rekonstrukcija nadzemnog dijela vrelovoda koji prolazi kroz Mile i ide do Termoelektrane.
– Javnost će se sjetiti da intenzivnije ulaganje u postojeći sistem, onda i proširenje datira još u proteklih deset ili 12 godina kada je došlo do toplifikacije naselja Kakanj II, ulica Omera Maslića i Mehmeda Skopljaka, a onda uporedo s tim smo krenuli sa intenzivnijim ulaganjima u glavni vrelovod. Rekonstrukciju glavnog vrelovoda smatram prioritetnim projektom kako bi smo išli sa daljnjim proširenjima. Za ovu godinu izdvojeno je oko 300.000 KM – istakao je Mirnes Bajtarević, načelnik Općine Kakanj.
– U 2021. Godini je urađen idejni projekat toplifikacije prigradskih naselja gdje je tim projektom obuhvaćeno 11 naselja odnosno 1.800 objekata. To su naselja: Slivnice, Željeznička stanica, Bićer, Varda, Pope, Podvarda, Plandište, Mile, dio naselja Bare, Ulica ZZO, dio mjesne zajednice Kakanj II, naselje Zgošća i ulica Paše Kubata – kazao je Husein Čizmić, tehnički director JP “Grijanje “ Kakanj
Za 11 naselja koja su predviđena za priključenje na sistem daljinskog grijanja neophodno je pripremiti glavnu projektnu dokumentaciju. Projekat proširenja daljinskog grijanja također predviđa i proširenje na naselja u dolini Trstionice. Da bi krenulo sa realizacijom i u tom smjeru, prethodno je potrebna izrada idejnog projketa. Međutim, za sve navedeno neophodna su finansijska sredstva koja određuju dinamiku realizacije projekata.
– Svakako da je to projekat koji zahtjeva jako puno sredstava. Ja očekujem da ćemo i kroz ove energetske tranzicije i sve druge tranzicije kroz koje BiH pa i Kakanj prolazi tražiti rješenja sa iradom strategija razvoja općine Kakanj tražiti i dodatna sredstva od inostranih fondova. Prevashodno mislim na EU, Evropsku komisiju koje imaju opredjeljena sredstva za različite ekonomske projekte. Na nama je da sa različitim projektnim dokumentacijama pokušamo aplicirati i naći ta sredstva kako bi ozbiljnije mogli da krenemo sa toplifikacijom prigradskih naselja općine Kakanj – istako je Mirnes Bajtarević, načelnik Općine Kakanj.
Proširenje mreže sistema daljinskog grijanja, porojekat je od izuzetne važnosti i u cilju smanjena broja kotlovnica i poboljšanja kvaliteta zraka u zimskom periodu na području općine Kakanj. Realizacija rekonstrukcije postojoćeg vrelovoda i toplifikacija novih mjesnih zajednica za JP Grijanje strateški je cilj, čija realizacija zavisi od pripremljenosti projektne dokumentacije i obezbjeđenja novčanih sredstava – na koju građani čekaju.